زن/مرد/دیگری

2012/03/15

اول؛ ما چه طور می فهمیم کسی «مرد» است یا «زن»؟ آیا از روی عکس، آرایش، رفتار، لباس، چهره، نحوه صحبت کردن، معاشرت، عادت های فردی و اجتماعی، باورها، تفریح ها، علائق، خلق و خو، منش و روشِ یک فرد می توان گفت که جنسیت وی چیست؟ بگذارید سؤال را شکلِ دیگری بپرسیم. منظورِ ما از این که می گوییم فلانی «زن» است یا «مرد» است چیست؟ 

دوم؛ آیا منظور از «مرد» و «زن» بودن، «پرفورمنس (رفتار)» های اجتماعیِ وی است یا «بیولوژیک» وی؟ مثلن می دانیم که اگر فردی که بدنِ «مذکر» دارد، آرایش، چهره، لباس، خلق و خو و «پرفورمنس» های اجتماعی ای داشته باشد که از نظر جامعه «زنانه» است، بسیاری – که از بدنِ مذکرِ او خبر ندارند – او را «زن» می دانند. اما آیا او «در واقع» مرد است و ادای «زن» ها را در آورده؟ یا «واقعیتی» وجود ندارد؟ منظورِ ما از واقعیتِ یک فرد، «بیولوژیکِ» اوست یا «پرفورمنسِ» اجتماعی اش؟

سوم؛ اگر منظور از واقعیتِ یک نفر، و «مرد» یا «زن» دانستنِ او، پرفورمنسِ اجتماعیِ آن شخص باشد، آیا می توان نتیجه گرفت که انسان ها از آن جا که در زمان ها و مکان های متفاوت می توانند پرفورمنس های اجتماعیِ متنوعی داشته باشند، در نتیجه «جنسیت» های متنوعی می سازند؟ یعنی ممکن است یک فرد زمانی در نظر عموم «زن» باشد – مثلن چون عکسی دارد که شبیه «زن» هاست – و زمانی دیگر «مرد» – چون عکسی دارد که شبیه «مرد» هاست – و در زمانی «ابهام» برانگیزد و ذهنِ جامعه نتواند او را در هیچ کدام از این دو گروهِ مسلط جای دهد؟ اگر پاسخ مثبت است – که هست – آیا بیراه است که بگوییم پرفورمنس اجتماعی معیارِ مناسبی برای تعیینِ جنسیتِ ثابتِ وی نیست؟

چهارم؛ بنابراین آیا می توان نتیجه گرفت که از آن جا که پرفورمنسِ اجتماعی تغییر می کند و غیر ایستاست، این بیولوژیِ انسان هاست که تعیین کننده جنسیت شان است و واقعیت آن جا نهفته است؟ اگر این گونه است، و می شود انسان ها را بر اساس بیولوژی شان به دو دسته «مؤنث» و «مذکر» تقسیم کرد، اولن منظورِ از بیولوژی چیست؟ آیا منظورِ ما بافت کروموزومی است؟ یا ترشح هورمون ها؟ یا خصوصیت های روانی؟ یا آلت تناسلی؟ اگر فردی مجموعه ای به هم ریخته از این ها را داشت – که بسیاری دارند – چه قضاوتی درباره بیولوژی او صادق است؟ دومن اگر جنسیت افراد بر اساسِ بیولوژی شان تعیین می شود و بتوان آن ها را در دو گروه «مذکر» و «مؤنث» و در نتیجه «مرد» و «زن» جای داد، آن گاه چه حکمی درباره ی بیولوژی و جنسیت افرادی می توان داد که دوست دارند بدنِ خود را به دلایل مختلف به تیغ جراحی بسپارند؟ آیا بیولوژی و در نتیجه جنسیت آن ها در طول زمان تغییر می کند؟

پنجم؛ افرادی هستند که می خواهند بدن شان مطابق انتظاراتی باشد که جامعه از یک پرفورمنسِ اجتماعی خاص دارد. مثلن فردی که بدنِ «مذکر» دارد و پرفورمنسِ اجتماعیِ به اصطلاح «زنانه» – مثلن لاک می زند و دامن می پوشد و آرایش می کند و ناز دارد – ممکن است بدن اش را به تیغ جراحی بسپارد تا بین «بدن» و «پرفورمنسِ اجتماعی» که جامعه از او انتظار دارد هماهنگی ایجاد کند. او از دستِ آلتِ تناسلیِ مردانه خلاص می شود، هورمون مصرف می کند، و روی کمر، ران ها و سینه های اش عمل جراحی انجام می دهد. آیا با تغییرِ بیولوژی، و با تغییرِ بدن، جنسیت او نیز دستخوشِ تغییر می شود؟

ششم؛ نتیجه این که اگر بیولوژی (به معنای «مذکر» و «مؤنث» بودن) متغیر باشد و نه یک حقیقتِ ثابت، و نتوان تمام انسان ها را به دو دسته ی «مؤنث» و «مذکر» فروکاست – که نمی توان – و اگر رفتارهای اجتماعی نیز متنوع و متکثر باشد و نه یک واقعیتِ ایستا، و نتوان جنسیت یک فرد را با استناد به رفتارِ اجتماعی اش برای همیشه تعیین کرد – که نمی شود – در نتیجه آیا این طور به نظر نمی رسد که ما با «جنسیت های غیرایستا و سیال» سر و کار داریم و نه با یک جنسیتِ ثابتِ همیشگی؟

هفتم؛ اگر این گونه باشد، آن وقت آیا دسته بندی های اجتماعی مانند «همجنسگرا»، «دیگرجنسگرا» و «دوجنسگرا» بیش از پیش معنایِ خودش را از دست نمی دهد؟ مگر گرایش جنسی مربوط به گرایش یک بیولوژی به بیولوژی دیگر، یا یک جنسیت به جنسیت دیگر یا چیزهایی شبیه به این نیست؟ اگر این گونه است، در صورتی که ایستایی و تغییرناپذیریِ «بیولوژی» و «جنسیت» پیش از این زیر سؤال رفته باشد – که رفته است – چه طور می شود مفهومِ گرایش جنسی را فهمید؟ آیا گرایش جنسی نیز همانند جنسیت متغیر و سیال خواهد بود؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: